• kontakt
  • mapa serwisu


Most łączący Kraków i Eckernförde

„Nie wierzyliśmy, że kiedykolwiek będziemy mogli podróżować za granicę, a jeszcze mniej wierzyliśmy, że ludzie z Polski i z Niemczech mogą być dobrymi przyjaciółmi".

 

 

Ten opis trafnie opisuje silną więź, która na przełomie lat została nawiązana pomiędzy oddziałem rehabilitacji Szpitala im. Babińskiego w Krakowie i Brücke -Haus in Eckernförde. Więź, która była latami tworzona i odpowiednio pielęgnowana.
Myśl, aby chorych psychicznie pacjentów umieścić w centrum polsko-niemieckiego partnerstwa, skłoniła Karin Pohl do zwrócenia się do swych byłych partnerów z Bethel, którzy przyjęli tą propozycję bardzo entuzjastycznie.
Wizyta delegacji składającej się z pracowników i pacjentów z Brücke w Krakowie, podczas której zostali włączeni w dalsze plany również pacjenci Szpitala im. Babińskiego, doprowadziła do powstania projektu, który z roku na roku zaczął przybierać na intensywności.
Każdego roku we wrześniu grupa 12 pacjentów z Krakowa spotyka się na dwutygodniowy urlop z osobami chronionymi z Eckernförde. Grupom tym każdorazowo towarzyszą pracownicy obydwu organizacji. Wybór miejsca urlopu jak np. podróż w góry lub Mazury dokonywany jest wspólnie. Aby ułatwić integrację obu grup, w spotkaniu biorą zawsze udział osoby, które już wcześniej brały udział tego typu spotkaniach i w nawiązywaniu kontaktów mogą odnieść się do wcześniej nawiązanych więzi.
Rokrocznie w maju grupy spotykają się w miejscu zamieszkania swych przyjaciół z wymiany, tak wiec grupa krakowska jedzie do Eckernförde, bądź też grupa z Eckernförde do Krakowa. W ciągu tego tygodnia uczestnicy prezentują swoją miejscowość, jej historię i atrakcje. Uczestnicy wymian z Eckernförde w miarę swoich możliwości starają się zaoferować nocleg w swoich mieszkaniach. Jednak to, co najważniejsze i co powtarza się w każdym ze spotkań to uczestnictwo w imprezach oraz nawiązywanie przyjaźni oraz wspólne cieszenie się wzajemnym towarzystwem. Bycie gościem ma dla uczestników wymian duże znaczenie, ale jeszcze ważniejsza jest dla nich rola gospodarza, do której każdy stara się przygotować w jak najlepszy sposób.
Raz w miesiącu grupy spotykają się w swoim miejscu zamieszkania, po to by wymienić się planami i nowościami oraz opowiedzieć o nawiązanych kontaktach. W Eckernförde co dwa miesiące odbywa się impreza, która organizowana jest również przez grupę z Polski. Umożliwia to zaprezentowania działalności tej grupy większemu kręgowi odbiorców.
Partnerstwo nabrało dodatkowego znaczenia poprzez wspólny projekt wspierany przez norweską fundację. Grupa Eckernförde ze swoją bursą odzieżową jest partnerem projektu sklepu second hand w Szpitalu Babińskiego. Projekt ten pozwala na powstanie żywej komunikacji pomiędzy obiema grupami.
W maju 2008 16 osób z Krakowa ponownie odwiedzi Enkernförde, a we wrześniu w ramach trwającego już siedem lat partnerstwa zostanie zorganizowany po raz szósty wspólny urlop w Krynicy Morskiej. Jego współorganizatorami są między innymi Halina Pyla, Jacek Kowlaczik, Karin Pohl i ich partner Manfred Uhl, którzy do tej pory towarzyszyli w wielu aktywnościach partnerstwa oraz Anna Przewłocka i Klaus Magesching, którzy ich wspierali: „Rzadko doświadczaliśmy, aby coś sprawiało tak dużo radości i potrafi dać tak dużo dobrego w tak krótkim czasie jak te spotkania".                           


                 


                  


                   

 
Realizacja WEBs